DUNEA sudjelovala na ACR+ Days 2026 u Pamploni: Iskustva Dubrovačko-neretvanske županije u promicanju održivih ponašanja i kružnog gospodarstva

kolaz 875x468

Regionalna agencija DUNEA sudjelovala je na ACR+ Days 2026, godišnjem okupljanju članova mreže ACR+ (Association of Cities and Regions for Sustainable Resource Management), održanom 17. i 18. lipnja 2026. godine u Pamploni, u španjolskoj regiji Navarra. Događanje je okupilo predstavnike europskih regija, gradova i organizacija s ciljem razmjene znanja, iskustava i dobrih praksi u području održivog upravljanja resursima, kružnog gospodarstva i bioekonomije.

U sklopu programa održana je radionica „Behaviour for Policy Making and Reinforcement“, posvećena ulozi promjene ponašanja u uspješnijem oblikovanju i provedbi javnih politika. Posebna vrijednost radionice bila je u predstavljanju iskustava projektnih partnera DUNEA-e i Agencije za gospodarenje otpadom Ancona, koji su kroz konkretne primjere pokazali kako se pristupi temeljeni na razumijevanju ponašanja mogu koristiti za razvoj učinkovitijih i održivijih rješenja.
 
Regionalna agencija DUNEA je predstavila iskustva Dubrovačko-neretvanske županije, s posebnim naglaskom na Nacionalni park Mljet kao pilot područje projekta BEHAVE. Cilj pilot aktivnosti je smanjenje količine miješanog komunalnog otpada i onečišćenja okoliša tijekom turističke sezone kroz promjenu ponašanja turista, turističkih djelatnika i institucija te doprinos učinkovitijoj provedbi razvojnih i okolišnih politika na području otoka.
fotka 1 875x468
 
Mljet predstavlja jedinstven primjer otočnog područja koje se suočava s izraženim sezonskim povećanjem broja posjetitelja, ograničenim kapacitetima gospodarenja otpadom te posebnim zahtjevima očuvanja prirodne baštine. Kroz projekt BEHAVE analiziraju se čimbenici koji utječu na ponašanje posjetitelja i lokalnih dionika, kako bi se razvile mjere koje će potaknuti odgovornije korištenje resursa i smanjenje nastanka otpada. Kao prioritetna ponašanja koja se žele potaknuti identificirani su pravilno odvajanje otpada, korištenje višekratnih boca za vodu i vrećica za kupnju, smanjenje korištenja jednokratnih proizvoda te aktivnije informiranje turista o mogućnostima odgovornog gospodarenja otpadom tijekom boravka na otoku.
 
Predstavnici Agencije za gospodarenje otpadom Ancona predstavili su svoj pilot usmjeren na smanjenje korištenja jednokratnog pribora i ambalaže tijekom gastronomskih manifestacija i javnih događanja. Kroz suradnju s organizatorima događanja, ugostiteljima i lokalnim zajednicama razvijaju se modeli koji potiču korištenje višekratnih rješenja, s ciljem smanjenja količina otpada nastalog tijekom festivala, sajmova i drugih događanja na otvorenom. Poseban naglasak stavljen je na važnost stvaranja uvjeta koji održive izbore čine jednostavnijima i prihvatljivijima za organizatore i posjetitelje.
fotka 3 875x468
 
Sudionici radionice raspravljali su o izazovima s kojima se europske regije suočavaju u području gospodarenja otpadom. Istaknute su razlike u obrascima potrošnje, utjecaj turizma i sezonalnosti na količine i vrste otpada, specifičnosti obalnih i otočnih područja te potrebe različitih ciljnih skupina, poput stanovnika, turista, posjetitelja i drugih korisnika prostora. Posebna pozornost posvećena je razlikama među nacionalnim i regionalnim politikama, modelima gospodarenja otpadom, sustavima označavanja spremnika te terminologiji koja se koristi u pojedinim zemljama i regijama.
 
Kao primjer dobre prakse, domaćini iz Navarre predstavili su sustav višekratnih čaša koji se koristi tijekom lokalnih festivala i javnih događanja, čime se značajno smanjuje količina jednokratnog otpada. S druge strane, predstavnici Porta ukazali su na izazov niske razine sudjelovanja turista u sustavima koji su im dostupni, naglašavajući kako dostupnost infrastrukture sama po sebi nije dovoljna ako korisnici nisu dovoljno motivirani za aktivno sudjelovanje.
Razmjena iskustava među partnerima pokazala je da se europske regije, unatoč različitim geografskim, društvenim i gospodarskim okolnostima, suočavaju sa sličnim izazovima. Dostupnost infrastrukture i tehnoloških rješenja važan je preduvjet za uspješno gospodarenje otpadom, no jednako je važno razumjeti što motivira ljude na održivo ponašanje te kako javne politike mogu pomoći u stvaranju navika koje dugoročno doprinose kružnom gospodarstvu.
Tijekom ACR+ Days 2026 sudionici su sudjelovali i u drugim stručnim aktivnostima, uključujući rasprave, radne skupine i studijske posjete posvećene inovacijama u području bioekonomije i kružnog gospodarstva. Program je uključivao posjet Biorefinery and Bioenergy Centre – CENER te Synthetic Biology Laboratory – Polo Iris, primjerima primjene novih tehnologija u razvoju održivih rješenja.
fotka 2 875x468
 
Sudjelovanje Regionalne agencije DUNEA na ovom međunarodnom događanju predstavlja nastavak aktivnog uključivanja u europske inicijative te priliku za povezivanje s partnerima, razmjenu iskustava i prijenos dobrih praksi koje mogu doprinijeti zelenoj tranziciji i održivom razvoju Dubrovačko-neretvanske županije.
 
Projekt BEHAVE (BEHaviour Analysis and Valorisation for Elevated waste prevention strategies) provodi se u okviru programa INTERREG Europe od svibnja 2025. do travnja 2029. godine. Cilj projekta je primjena bihevioralnih pristupa u poticanju održivog ponašanja građana te unaprjeđenje sustava gospodarenja otpadom kroz razvoj i testiranje učinkovitijih javnih politika i mjera. Regionalna agencija DUNEA u projektu koordinira aktivnosti na pilot području otoka Mljeta te doprinosi razvoju i testiranju rješenja usmjerenih na smanjenje nastanka otpada i unaprjeđenje lokalnih politika gospodarenja otpadom. 
 
behave logo

 

OZNAKE

Kontaktirajte nas

  Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
  +385 20 312 714
  +385 20 312 715
  Branitelja Dubrovnika 41,
     20000 Dubrovnik
Obavještavamo Vas kako ova stranica koristi kolačiće (cookies) u svrhu funkcionalnosti naše web stranice, kvalitetnijeg postavljanja našeg sustava i bolje prezentacije.