U hotelu Kompas u Dubrovniku 27. i 28. ožujka održana je konferencija „Dani hrvatskih luka“, koju je organizirala Lučka uprava Dubrovnik. Događanje je okupilo predstavnike hrvatskih lučkih uprava, stručnjake iz pomorskog sektora, donositelje odluka i investitore s ciljem promicanja važnosti hrvatskih luka za nacionalno i regionalno gospodarstvo te razmjene znanja i iskustava među sudionicima.
Regionalna agencija DUNEA pozvana je na konferenciju kako bi predstavila projekt SeaClear 2.0. Prezentaciju su održale Renata Glunčić, viša stručna suradnica Regionalne agencije DUNEA, te izv. prof. dr. sc. Ivana Palunko, voditeljica Laboratorija za inteligentne autonomne sustave (LARIAT) sa Sveučilišta u Dubrovniku. Predstavile su razvoj autonomnog heterogenog robotskog sustava za prikupljanje otpada s morskog dna kroz završeni projekt SeaClear te nadogradnju i poboljšanje performansi sustava kroz projekt SeaClear 2.0, koji se trenutno provodi. Kroz prikaz pilot i demo područja diljem Europe, uključujući demo lokacije Lokrum i Bistrinu, te s posebnim naglaskom na Luku Hamburg, treću po veličini europsku luku, predstavljena je primjenjivost robotskog sustava i u lučkim područjima.
Uz napredniji razvoj robotskih sustava koji će moći podizati teži otpad i zaroniti do 250 metara dubine, projekt SeaClear 2.0 uključuje i zajednicu u projekt kroz razne edukacijske programe i aktivnosti. Pristup SeaClear 2.0 temelji se na smanjenju uzvodnog i obalnog smeća putem podizanja javne svijesti i aktivacije građana, učinkovitom praćenju otpada korištenjem kombinacije robotskog mapiranja i građanske aktivacije kroz gamificiranu aplikaciju, te direktnom prikupljanju otpada iz mora na područjima koja pokrivaju timovi robota, s mogućnostima valorizacije.
Cilj je razviti holistički pristup za rješavanje cjelokupnog ciklusa morskog otpada, sukladno Misiji obnove, zaštite i očuvanja zdravlja naših oceana, mora i voda, kojom se do 2030. godine žele ostvariti vidljivi pomaci u očuvanju mora i oceana, među kojima je smanjenje otpada, plastike i mikroplastike.
Nositelj projekta je Tehničko sveučilište Delft (Nizozemska), a partnerski konzorcij uključuje još 12 partnera iz 8 zemalja, koji kombiniraju stručnost u javnom angažmanu, kreiranju politika, robotskoj percepciji i kontroli, umjetnoj inteligenciji, pomorskoj i ronilačkoj tehnologiji te razvrstavanju i recikliranju otpada. Regionalna agencija DUNEA i Sveučilište u Dubrovniku jedini su hrvatski partneri.
Regionalna agencija DUNEA doprinosi partnerskom konzorciju kao regionalni koordinator za Dubrovačko-neretvansku županiju, koristeći svoje iskustvo i znanje u podizanju svijesti o problemu otpada u moru, stečeno kroz prethodne projekte. U sklopu ovog projekta, na području Dubrovačko-neretvanske županije, nastavit će se aktivnosti podizanja svijesti o otpadu u moru putem raznih događanja i inicijativa sa Zajednicom prakse Dubrovačko-neretvanske županije.
Projekt je započeo 1. siječnja 2023. godine i traje četiri godine. Financiran je iz programa Europske unije HORIZON EUROPE s ukupnim proračunom od 9.086.305,00 €, od čega EU financira 7.971.863,50 €. Za Dubrovačko-neretvansku županiju, EU sufinanciranje dolazi u stopostotnom iznosu.