SeaClear2.0 poziva ronioce, plivače i sve zaljubljenike u more da nam putem fotografije pomognu u izradi interaktivne karte koja dokumentira područja pogođena morskim otpadom širom svijeta.
Identificiranjem područja gdje se otpad pojavljuje i akumulira, interaktivna fotokarta će dati podršku ciljanim čistkama i inicijativama za sprječavanje daljnjeg zagađenja. Tražimo raznolike fotografske radove koji dokumentiraju problem morskog otpada na morskom dnu, površini mora i na plažama, uključujući akumulaciju otpada, interakciju s prirodom i divljim životinjama, utjecaj na ekosustav itd. Cilj nam je podići svijest javnosti o utjecaju morskog otpada na život u moru i ekosustave, ribarstvo i pomorske industrije, kvalitetu života u priobalnim zajednicama te ljudsko zdravlje i sigurnost.
Svojim sudjelovanjem, pomažete u borbi protiv morskog otpada i očuvanju oceana!
Svaka prijava trebala bi biti popraćena kratkim opisom kako je otpad pronađen i njegovom lokacijom kako bi se omogućilo mapiranje morskog otpada. Fotokarta će biti objavljena na web stranici SeaClear2.0 od prosinca 2024./siječnja 2025. (točni datumi bit će potvrđeni).
Za više informacija, posjetite: SeaClear2.0 Crowdsourcing.
SeaClear2.0 djeluje kao nastavak projekta SeaClear, a cilj je razviti holistički pristup za rješavanje cjelokupnog ciklusa morskog otpada, sukladno Misiji obnove, zaštite i očuvanja zdravlja naših oceana, mora i voda do 2030. Partnerski konzorcij se sastoji od 13 partnera iz 9 zemalja, s kombinacijom stručnosti u javnom angažmanu, kreiranju politika, robotskoj percepciji i kontroli, umjetnoj inteligenciji, pomorskoj i ronilačkoj tehnologiji i operacijama te razvrstavanju i recikliranju smeća. Regionalna agencija DUNEA u partnerskom konzorciju doprinosi najviše u ulozi regionalnog koordinatora za područje Dubrovačko-neretvanske županije, ali i kroz iskustvo i znanje u aktivnostima podizanja razine svijesti o problemu otpada u moru koji se nastavlja kroz prethodno provedene projekte.