Dubrovačko-neretvanska županija i Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU potpisali su 15. travnja 'Sporazum o provedbi teritorijalne strategije Dubrovačko-neretvanske županije' vrijedan 28 milijuna eura bespovratnih sredstava.
Vlada RH uvela je po prvi put, u okviru sredstava fondova EU, posebnu omotnicu za otoke, što je pokazatelj razumijevanja položaja u kojem se nalaze naši otoci i brige za otočna područja. Ukupna bespovratna sredstva za sva otočna područja iznose 150 milijuna eura, dok su ona za Dubrovačko-neretvansku županiju 28 milijuna eura.
Županija je prethodno donijela Teritorijalnu strategiju za otoke, na Otočnom partnerstvu utvrdila popis projekata kojim je prihvaćanjem osigurana mogućnost i županiji i svim jedinicama lokalne samouprave da istaknu svoje prioritetne projekte. Tako će u sklopu provedbe teritorijalne strategije Dubrovačko-neretvanske županije, biti realiziran ukupno 21 razvojni projekt na otocima i poluotoku Pelješcu, koji su navedeni u tablici.Ovaj ključni događaj označava važan korak prema ostvarenju razvojnih ciljeva na otocima te poluotoku Pelješcu. Sporazum je rezultat temeljitog planiranja i suradnje između županijskih institucija i državnih tijela, te predstavlja stratešku podlogu za ostvarivanje Integriranog teritorijalnog programa 2021.-2027. na području Dubrovačko-neretvanske županije.
Dubrovačko-neretvanska županija će provesti modernizaciju, uređenje te izgradnju i opremanje ukupno 12 sportskih igrališta u sedam otočnih općina kao i izgradnju jedne sportske dvorane čime će se maksimalno iskoristiti sve mogućnosti vanjskih igrališta i dvorane kako za individualne treninge, rekreaciju mladih i starijih osoba tako i za potrebe škole.
Također, među projektima koji će biti financirani su Posjetiteljski centar-Vijećnica sa trgom ''Bašta Dolac'' na Lastovu, Poduzetnički inkubator s coworking prostorom u Orebiću, povećanje kvalitete zdravstvenih usluga na Korčuli i Pelješcu putem Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju KALOS. Osim toga, planirani su projekti poput izgradnje i uređenja sportsko-rekreacijske infrastrukture, kao što je SRCe Škoja - Faza 1 na otoku Korčuli, te Inkluzivni centar na otoku Korčuli koji će pružiti podršku osobama s invaliditetom. Općine poput Stona, Lumbarde, Vela Luke, Smokvice, Blata, Janjine, Trpnja i Mljeta također će provesti različite projekte poput obnove kulturnih i sportskih objekata, izgradnje vatrogasnih domova te unaprjeđenja infrastrukture.
Svi ovi projekti dio su šireg plana razvoja otoka i poluotoka Pelješca, koji će doprinijeti poboljšanju životnih uvjeta stanovnika te unaprijediti turističku ponudu ovih područja. Bespovratna sredstva su rezultat temeljitog procesa u kojem su sudjelovali predstavnici regionalne samouprave, lokalne samouprave, akademske zajednice, gospodarski i socijalni partneri te organizacije civilnog društva s područja otoka Dubrovačko-neretvanske županije.
Podsjetimo, kroz prijavu 'Teritorijalne strategije razvoja otoka DNŽ' na 'Poziv MRRFEU za sudjelovanje obalno-otočnih županija u provedbi Integriranog teritorijalnog programa 2021.–2027. na otocima i pripremu teritorijalnih strategija', osigurana su značajna bespovratna sredstva koja će financirati provedbu strategije do kraja 2029. godine. Ovaj ključni postupak izrade strateškog razvojnog akta koordinirala je i izradila Regionalna agencija DUNEA, koja pored pripreme i provedbe razvojnih projekata, kao regionalni koordinator, aktivno sudjeluje u programiranju i izradi različitih strateških programa i akata.